Önmagát gyógyíthatja a kátyú

2019-01-11 13:25:00 Kail

hírkép

Az Egyesült Királyság kátyúdoktorai drónokkal vennék fel a harcot az utakon szaporodó kráterekkel és úthibákkal.



30 év múlva búcsút inthetünk a hosszú ideig tartó útlezárásoknak, az ideiglenes jelzőlámpáknak és megannyi kellemetlenségnek, melyek mind az útfelújításokhoz köthetők. Az Egyesült Királyságban ebben bíznak, olyannyira, hogy már teljes erőbedobással dolgoznak annak a technológiának a kifejlesztésén, amely az úthibákat jóformán magától javítaná ki. Hogyan? Drónokkal.

"Az infrastruktúra megtanulja, hogyan javítsa meg magát" - mondta Phil Purnell, a Leeds-i Egyetem műszaki tudományokkal foglalkozó professzora a BBC Radio 4 In Business műsorában, ahol a szigetország úthálózatát borító kátyúkkal foglalkoztak. A professzor a mielőbbi hatékony megoldáson dolgozik,  szerinte ugyanis részben a kátyúk tehetők felelőssé azért, hogy Nagy-Britannia termelékenysége elmarad a versenytárs gazdaságokétól.

Itt jönnek képbe a már számos területen használt drónok, melyek a tervek szerint a magasból képesek lesznek kiszűrni az utakon megjelent repedéseket, még mielőtt azok kátyúkká alakulnának. A szakember szerint a felderítő drón feladata lesz az azonosítás és a rangsorolás, majd a GPS-adatok elküldése a második drónnak, amely elvégzi a javítást. 3D nyomtatóval képes lesz azonnal korrigálni az úthibát.

A jövőben az sem kizárt, hogy a multicégek is felismerik a kátyúmentes utakban rejlő lehetőségeket. Steve Birdsall, a Yorkshire székhelyű Gaist adatcég vezérigazgatója úgy gondolja, hogy az infrastruktúra fejlesztése az óriásvállalatok érdeke is lenne, ezért nem elképzelhetetlen, hogy beruháznak a szektorba és a jövőben magánkézben is lesznek majd úthálózatok.